Goerlitz - niemieckie Hollywood tuż za polską granicą

Są takie miejsca na świecie, które całkiem nieznane i z pozoru nudne okazują się odkrytymi perełkami. Takim miejscem dla nas okazało się Goerlitz - czyli niemiecka strona Zgorzelca. Miasteczko w zasięgu niespełna dwóch godzin drogi z Wrocławia kojarzyło nam się do tej pory właściwie tylko jako przejście graniczne. I dopiero w poszukiwaniu ciekawych miejsc na krótki wypad majówkowy trafiliśmy - trochę spontanicznie - do pięknego saksońskiego miasteczka.

Goerlitz jest najdalej na wschód wysuniętym miastem Niemiec i nielicznym z niemieckich miast niezniszczonych w czasie II wojny światowej. Niewiele osób wie, że jest również europejskim "Hollywood" - nazywanym Goerliwood - w którym nakręcono sceny do ponad 50 filmów, w tym do międzynarodowych produkcji z pierwszych miejsc box office. Miasto otrzymało nawet nagrodę „European Film Location Award of the Decade” - jako najlepsza filmowa lokalizacja dekady - wręczona w ramach  obchodów jubileuszu dziesięciolecia działalności Filming Europe – European Film Commisions Network (EuFCN). 

Przejeżdżając przez polską stronę Zgorzelca nic nie zapowiada, że będzie ciekawie. Zgorzelec - raczej szary i mocno post-komunistyczny nie zachęca. Jednak już po przejechaniu mostu nad Nysą Łużycką, która jest naturalną granicą polsko-niemiecką wjeżdżamy jakby do innego świata. Ciche uliczki starego miasta, stare kamieniczki, tajemnicze ogrody w niczym tego nie zapowiadających bramach, spacerowy deptak wzdłuż rzeki sprawiają, że miasto zachwyca. A dla miłośników filmowych bonusem jest poszukiwanie na uliczkach miejsc, po których spacerował Tarantino, Kate Winslet czy George Clooney. 

Pierwsze nasze kroki w Goerlitz skierowaliśmy do Biura Informacji Turystycznej, w którym można otrzymać bezpłatną mapę z zaznaczonymi miejscami, w których filmowane były największe produkcje filmowe. Mapa jest dostępna w wersji niemiecko- lub angielskojęzycznej. Spacer wokół miasta, z trafieniem do większości miejsc zajął nam około 2-3 godzin - a miejsca które znaleźliśmy na długo zostaną nam w pamięci. Z pewnością to za mało, żeby poznać miasto i zapewne będziemy do niego jeszcze wracać - choćby na jednodniowe wypady - do czego gorąco zachęcamy wszystkich miłośników kina i podróży.

"Bękarty Wojny" - tak naprawdę to głównie ten film nas zainspirował do przyjazdu do Goerlitz. W samym miasteczku nakręcono jednak niewiele scen - w centrum miasta zrealizowano ujęcia do filmu puszczanego w "Bękartach Wojny" w kinie tuż przed finalnym zamachem. Quentina Tarantino zachwyciło również kino w Goerlitz, które jednak nie wyraziło zgody na realizację scen z pożarem i wybuchem - z uwagi na fakt, iż budynek w którym się mieści jest zabytkiem. Ekipa filmowa zbudowała więc identyczną makietę kina w studio filmowym w Berlinie i tam nakręcono ostatnie sceny filmu. Makieta kina podczas realizacji doszczętnie spłonęła - można więc powiedzieć, że zarząd kina w Goerlitz miał przeczucie nie wpuszczając twórców "Bękartów Wojny" do swojego budynku. Kolejne dni naszej majówki to inne miasta w Niemczech śladami Tarantino - ale o tym w kolejnych wpisach.

"Bękarty Wojny" - kadr z filmu

"Bękarty Wojny" - z  planu filmowego

"Bękarty Wojny" - plan filmowy

Goerlitz - stare miasto
Kino w Goerlitz - inspiracja dla Quentina Tarantino
"Bękarty Wojny" - kadr z filmu. Scenografia przygotowana w studio filmowym - na wzór kina w Goerlitz.

Sceny do innego filmu - "Grand Budapest Hotel" były realizowane w Goerlitz głównie wewnątrz budynku pełniącego niegdyś funkcję eleganckiego centrum handlowego. Görlitz Warenhaus - stary dom towarowy wybudowany w 1912 roku, z pięknym oryginalnym witrażem zamiast sufity od wielu lat stał pusty i został trochę odremontowany przez ekipę filmową. Dzisiaj jest częściowo dostępny dla zwiedzających i trwają w nim prace renowacyjne aby przywrócić jego dawną świetność oraz ponownie otworzyć jako ekskluzywne centrum handlowe. 

Hall Görlitz Warenhaus - w połowie kadr z filmu, w połowie nasze zdjęcie aktualnie wyglądającego miejsca
Görlitz Warenhaus dzisiaj - hall
Görlitz Warenhaus - kadr z filmu Grand Budapest Hotel
Görlitz Warenhaus - przepiękny witraż zamiast sufitu
Görlitz Warenhaus z zewnątrz

Film "Lektor" z Kate Winslet - przepiękny film o miłości, Holokauście i trudnych życiowych wyborach. Sceny do filmu również były kręcone w Goerlitz.

"Lektor" - kadr z filmu

Uliczka Goerlitz dzisiaj

Filmy realizowane w Goerlitz (wybrane popularne pozycje): 
  1. "Bękarty Wojny" (2009), reż. Quentin Tarantino, Eli Roth wyst. Brad Pitt, Diane Kruger, Eli Roth 
  2. "Grand Budapest Hotel" (2014), reż. Wes Anderson, wyst. Ralph Fiennes, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric, Adrien Brody
  3. "Lektor" (2008), reż. Stephen Daldry, wyst. Kate Winslet, Raph Fiennes, Bruno Ganz,
  4. "Obrońcy Skarbów" (2014), reż. George Clooney, wyst. George Clooney, Matt Damon, Bill Muray, Cate Blanchett
  5. "W 80 dni dookoła świata" (2004), reż. Frank Coraci, wyst. Jackie Chan, Steve Coogan,
  6. "Złodziejka książek" (2013), reż. Brian Percival, wyst. Sophie Nelisse, Emily Watson,
  7. "Alone in Berlin" (2016), reż. Vincent Perez, wyst. Emma Thompson, Daniel Bruhl


Z planu filmowego "Obrońcy skarbów"
Centrum Goerlitz - kafejki w których warto wypić pyszną kawę
Ukryty park - wejście do niego w jednej ze zwykle wyglądających bram

Widok na polską stronę - Zgorzelec
Monumentalne schody w centrum Goerlitz na starym mieście

Zdjęcia z planu niemieckiego filmu "First lady"
Untermarkt - a po lewej hotel Borse - to w nim śpią wszystkie gwiazdy podczas zdjęć w Goerlitz
Pod arkadami Görlitz Warenhaus
Na planie filmowym "Złodziejki książek"
Znak drogowy "Filmarbeiten" zamykający drogi w Goerlitz można często zobaczyć na jego ulicach, natomiast mieszkańcy miasta często grają w produkcjach jako statyści




Popularne posty