Opole nie tylko z festiwalu słynie... - czyli filmy kręcone na Opolszczyźnie

W poszukiwaniu scenerii filmowych jeździmy po Europie i dalej, po świecie. A tymczasem okazuje się, że na własnym ogródku mamy też swoje perełki. Opole oraz odbywający się tutaj (prawie) corocznie Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki rozsławił miasto w całej Polsce. W ciągu tygodnia festiwalowego Opole i amfiteatr pokazywane są wielokrotnie w telewizji (niestety głównie publicznej). Mało osób natomiast wie, że Opole oraz okoliczne miejscowości występowały również w kilku istotnych - dla polskiej kinematografii - produkcjach filmowych. Nie doczekaliśmy się jeszcze wielkiej produkcji światowej, ale wszystko przed nami. W internecie można wprawdzie znaleźć plotki o wykorzystaniu dworca w Głubczycach w Liście Schindlera, ale niestety - nawet jeśli pojawiła się tam ekipa filmowa, to ostatecznie Spilberg tych ujęć w filmie nie wykorzystał. 

Festiwal Polskiej Piosenki w polskim filmie

Najstarszym filmem, który "zareklamował" Opole był nakręcony w 1968 roku film "Przygoda z piosenką". Opole nieprzypadkowo zostało wybrane na jedno z miejsc kręcenia tego filmu - Stanisław Bareja opowiada w filmie historię dziewczyny, która jako gwiazda festiwalu opolskiego postanawia zrobić karierę w Paryżu. W filmie oprócz Poli Raksy grającej rolę główną występują m.in. Bogdan Łazuka, Irena Santor i Zdzisław Maklakiewicz. 

Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki został pokazany również u Sylwestra Latowskiego, który w 2001 roku nakręcił film / dokument "Blokersi". Sceny wykorzystane w filmie nakręcono podczas koncertu Hip-Hop Opole, który w 2001 roku po raz pierwszy zagościł na festiwalu opolskim. 

Stanisław Bareja na dachu Urzędu Wojewódzkiego - widok na amfiteatr

Stanisław Bareja - z planu filmowego "Przygoda z piosenką" - opolski rynek

Bogdan Łazuka i Urszula Sipińska - rynek w Opolu, 1968 - część scen nakręcano w trakcie festiwalu w Opolu

Z planu filmowego - Bogdan Łazuka i Pola Raksa ze statystami i fanami na rynku w Opolu

Opole nie-festiwalowo - ale kryminalnie

Opole nie zawsze było wykorzystane w filmach jako stolica polskiej piosenki. Powstało kilka produkcji, które po prostu miało albo historię osadzoną w Opolu, albo Opole służyło za plan filmowy. Film, w którym część akcji toczy się w Opolu, był "Wściekły" Romana Zauskiego, nakręcony w 1979 roku.  Niektórzy Opolanie do dzisiaj myślą, że był to jeden z odcinków serialu "07 zgłoś się". Niestety nie - jest to odrębny film, w którym Bronisław Cieślak gra kapitana Zawadę, rozwiązującego zagadkę tajemniczych morderstw. Jedno z morderstw odbyło się w opolskim parku - a właściwie na terenie popularnego dzisiaj bulwaru nadodrzańskiego. Jeszcze przed początkowymi napisami widzimy tabliczkę "Opole" wiszącą wówczas nad wejściem na Dworzec Główny. 

Początek filmu "Wściekły" - tabliczka nad wejściem na dworzec
Kadr z początku filmu "Wściekły" - wejście na Dworzec Główny
Kadr z filmu "Wściekły" - bulwar nadodrzański, w tle wiadukt kolejowy nad Odrą.

Opole - bulwary nadodrzańskie dzisiaj

Opole - kostiumowo i historycznie

Jest w Opolu takie magiczne miejsce jak Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Miejsce magiczne, bo przenosi nas do XVIII-wiecznej wsi opolskiej. I doskonałe na scenerie do filmów historycznych i kostiumowych. I to tutaj właśnie Adrian Panek postanowił nakręcić niektóre ze scen do kostiumowego filmu "Daas" z Andrzejem Chyrą w roli głównej. Opolski skansen odgrywał rolę ukraińskiej, żydowskiej wioski w czasie karnawału. 
Zamek Moszna

Ekipa filmu "Daas" po nakręceniu scen w Opolu przeniosła się do pobliskiej Mosznej. Zamek, w którym znajduje się szpital i sanatorium jest arcydziełem architektonicznym i zdobywa coraz większą sławę w Polsce i za granicą. Nic więc dziwnego, że twórcy filmu Daas postanowili, aby zamek w Mosznej odgrywał rolę wiedeńskiego pałacu - rezydencji Jakuba Franka. 

Zamek w Mosznej mógłby z powodzeniem odgrywać rolę zamków "Szalonego Ludwika". Podobno sam Walt Disney wzorował się nawet na naszym zamku przy czołówce swoich filmów :).

Z planu filmowego "Daas" w Muzeum Wsi Opolskiej

Z planu filmowego "Daas" - Muzeum Wsi Opolskiej

Kadr z filmu - Andrzej Chyra jako Jakub Goliński
Z planu filmowego "Daas" - na zamku w Mosznej - fot. by www.inka.tychy.pl 
Z planu filmowego "Daas" na zamku w Mosznej - fot. by www.inka.tychy.pl


Więcej zdjęć z planu filmowego z Mosznej znajdziecie tutaj:
http://www.inka.tychy.pl/2010/12/moszna-zamek-i-jego-tajemnicewoj-opolskie-cz-4/


Kadr z filmu "Daas" - przed zamkiem w Mosznej


Czy Irak leży tuż przy Opolu?
Oczywiście, że Irak nie leży koło Opola, wszyscy to wiemy. Ale tuż przy Opolu, pomiędzy Folwarkiem a Boguszycami, znajduje się odkrywkowa kopalnia margli kredowych "Folwark", która zastąpiła w 2015 roku twórcom filmu "Karbala" iracką pustynię. Film pokazuje historię walk polskich żołnierzy w Iraku w 2004 roku. W rolach głównych zagrali m.in. Bartłomiej Topa, Antek Królikowski, Michał Żurawski, Leszek Lichota, a reżyserem filmu jest Krzysztof Łukaszewicz. 


Sama kopalnia jest ciekawym miejscem turystycznym, choć mało znanym przez mieszkańców Opola. Można do niej dojechać szlakiem rowerowym, począwszy od Wyspy Bolko, przez wał wzdłuż Odry a następnie polami do miejsca widokowego, z którego widać całą kopalnię. Kopalnia jest cały czas czynna i wydobywa margle dla Górażdży - dostarczając wydobyty kruszec do fabryki 9-kilometrowym taśmociągiem. 


Kadr z filmu "Karbala" - nakręcony w kopalni Folwark

Kadr z filmu "Karbala" nakręcony w kopalni Folwark

Aktorzy na planie filmu "Karbala" na terenie kopalni Folwark
Dojazd z Opola do kopalni Folwark to ciekawa trasa rowerowa
Widok na kopalnię Folwark z ambony myśliwskiej tuż przy kopalni

Widok na kopalnię Folwark z punktu widokowego

Punkt widokowy na kopalnię Folwark - przerwa w wycieczce rowerowej

Zdjęcia do filmu nakręcono nie tylko w kopalni Folwark, ale również na terenie jednostki wojskowej w Komprachcicach, która z kolei zastąpiła iracką bazę wojskową "Lima". Żołnierze 10 Brygady Logistycznej, którzy sami uczestniczyli w misjach w Iraku pomagali w tworzeniu scenerii, jednostka udostępniała również nie tylko teren, ale także sprzęt, wyposażenie i umundurowanie. 


Przygotowywanie scenerii do filmu "Karbala" na terenie jednostki wojskowej w Komprachcicach
(zdjęcie ze strony http://10blog.wp.mil.pl/pl )

Z planu filmowego Karbali - na terenie jednostki wojskowej w Komprachcicach
(zdjęcie ze strony http://10blog.wp.mil.pl/pl )
kadr z filmu "Karbala" - kręcony na terenie jednostki wojskowej  w Komprachcicach

Pachnący Niemodlin

Ok. 30 km od Opola leży niewielkie miasteczko - Niemodlin, w którym tuż przy głównej drodze znajduje się zamek datowany na 1313 rok - zbudowany przez księcia Bolesława, syna opolskiego księcia Bolka I.  Zamek był wielokrotnie niszczony i odbudowywany, a lata po 1989 roku całkowicie niszczał zmieniając tylko właścicieli. Stan zamku nie przeszkodził jednak Janowi Kolskiemu do nakręcenia tutaj w 2006 roku filmu "Jasminum". Zamek został wykorzystany jako klasztor kamedułów, a klimat filmu nawiązuje do "Pachnidła". Na temat kręcenia samego filmu krąży anegdota, która mówi, że reżyser Jan Kolski spędził noc na zamku w Niemodlinie i przyznał , że w nocy nawiedzały go duchy..


kadr z filmu "Jasminum" - Janusz Gajos w roli głównej jako zakonnik 


Kadr z filmu "Jasminum" na terenie zamku w Niemodlinie
zamek w Niemodlinie dziś

Jasminum kręcony był nie tylko w Niemodlinie - ale również w Głogówku. Głogówek miał być pierwotnie główną scenerią do filmu, niestety zamek głogowski był zbyt zniszczony aby mogła wejść tam ekipa filmowa. Ostatecznie Głogówek zagrał miasteczko Jaśminowo, a mieszkańcy wzięli w nim udział jako statyści. Do miasteczka przyjechał wówczas Bogusław Linda, który grał w filmie aktora. 
Kadr z filmu Jasminum - na rynku w Głogówku
Więcej zdjęć z filmu i planu można zobaczyć tutaj:
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?galeria_filmu=1515670

Dalej od Opola, ale jeszcze na Opolszczyźnie
Radoław Piwowarski - ceniony polski reżyser nakręcił w 1984 roku film o wielkiej miłości do Beatlesów i młodzieży lat 80-tych żyjącej w prowincjonalnym miasteczku. To miasteczko właśnie to niewielki Paczków na Opolszczyźnie. Zdjęcia do filmu "Yesterday" kręcone były w Paczkowie w Liceum Ogólnokształcącym oraz na dworcu w Otmuchowie. Chłopaków przebierających się za Beatlesów zagrali Andrzej Zieliński, Piotr Siwkiewicz, Waldemar Ignaczek oraz Robert Piechota. 

Kadr z filmu "Yesterday" filmowany na dworcu w Otmuchowie

Kadr z filmu "Yesterday" filmowany na dworcu w Otmuchowie - na zdjęciu Andrzej Zieliński


Fragment filmu "Yesterday" - filmowany przed Liceum Ogólnokształcącym w Paczkowie


Mapa z zaznaczonymi miejscami filmowymi w województwie opolskim:

Popularne posty