Cesarski Wiedeń Jamsa Bonda, Toma Cruisa i Trzech Muszkieterów

Wiedeń - park pałacowy Schoenbrunn
Wiedeń to idealne miejsce na weekendowy wypad - tzw. city break. Dojazd do Wiednia pozytywnie zaskakuje - począwszy od autostrady A4 prawie do samej stolicy Austrii jedziemy autostradami - bez korków, przestojów i większych przygód. Należy tylko pamiętać o winietach - i w Czechach i w Austrii - policja obu krajów skrupulatnie wyszukuje na autostradzie samochody bez naklejki potwierdzającej opłatę za przejazd.  To, że Wiedeń jest wykwintny i cesarski możemy poczuć już na etapie szukania noclegu - hotele nie należą do najtańszych. Dla tych, którzy chcą zaoszczędzić polecamy spanie po czeskiej stronie granicy. Tak też robi większość zorganizowanych wycieczek. My zdecydowaliśmy się na nocleg w samym Wiedniu aby nie tracić czasu na niepotrzebne dojazdy. Miejsce położenia hotelu nie ma większego znaczenia - o ile znajduje się w pobliżu komunikacji miejskiej - a najlepiej metra, którym bardzo szybko dojedziemy w każdą część miasta. Do wielu dzielnic śmiało można bez większego trudu dojechać samochodem - w okolicy ZOO, Pałacu Schoenbrunn czy Pratera bez problemu znajdziemy parking. Samo historyczne centrum lepiej jednak odwiedzić metrem. 
W Wiedniu koniecznie trzeba zjeść tort Sachera

W Wiedniu czuć historię - w wielu miejscach można mieć wrażenie, że przeniosło się w lata cesarzowej Sisi a zza rogu wyjdzie zaraz nam na przeciw Mozart. Wiedeń jest wytworny i elegancki - wchodząc do opery czy jednego z wielu pałaców w turystycznych strojach można dosadnie poczuć, że się jest nie na miejscu. Te miejsca aż proszą się o eleganckie i wytworne stroje. Wiedeń jest przyjazny dla turystów - dobra komunikacja, sympatyczne nastawienie i dostępność do wielu atrakcji sprawiają, że chce się tam wracać. I do Wiednia z pewnością warto wrócić - aby poczuć jego klimat o różnych porach roku i wciąż odkrywać nowe miejscówki. 


Prater nocą
Wiedeń był wykorzystywany w filmach wielokrotnie - według internetowych baz filmowych pokazywano go w produkcjach filmowych i telewizyjnych ponad 350 razy. Duża część ze scen z Wiedniem w roli głównej była jednak kręcona w siostrzanych stolicach - czeskiej Pradze i słowackiej Bratysławie - zapewne głównie z uwagi na wysokie ceny w stolicy Austrii. Niektórzy producenci nie bali się jednak wysokich kosztów i właśnie w Wiedniu nakręcono sceny do wielu filmów. Wszak części zabytków nie da się zastąpić czeskimi odpowiednikami. Poza tym producenci filmów typu James Bond czy Mission Impossible nie muszą oszczędzać na scenerii - ich filmy są hitami również kasowymi. Nawet film o Mozarcie - "Amadeusz" Milosa Formana - w dużej części był kręcony Czechach, choć Wiedeń "załapał się" na kilka nieznacznych scen. 

"W obliczu śmierci" - jedna z kolejnych przygód z Jamesem Bondem, nakręcona przez Johna Glena w 1987 roku. Tym razem w rolę Jamesa Bonda wcielił się Timothy Dalton. W filmie zobaczymy ważne atrakcje Wiednia - od Pałacu Schoenbrunn, przez Pałac Hofburg aż po wesołe miasteczko - Prater.
Timothy Dalton na planie filmu

Kadr z filmu - przy Muzeum Sztuki w Wiedniu - James Bond jedzie bryczką 


James Bond - a w tle Prater (wesołe miasteczko)



Kadr z filmu - na terenie Pałacu Schoenbrunn
Wiedeń jest miastem wykwintnym, eleganckim i romantycznym. Aż prosi się, aby nakręcić tutaj film o miłości. Scenerie wiedeńskie umiejętnie wykorzystał Richard Linklater, który w 1995 roku nakręcił romans "Przed wschodem słońca" z Ethanem Hawke w roli głównej. Film został okrzyknięty przez wielu krytyków najlepszym romansem tamtych lat a jedna ze scen została nominowana do konkursu "Popcorn" -  nagrody MTV w kategorii "najlepszy pocałunek". Scena przegrała jednak z pocałunkiem Jimma Carrey-a i Lauren Holly z filmu "Głupi i głupszy". 
W filmie "Przed wschodem słońca" zobaczymy najpiękniejszą odmianę Wiednia i jego najważniejsze miejsca. Cały film był kręcony w Wiedniu i twórcy wyeksponowali jego największe atuty - od słynnych zabytków, przez ciche uliczki i nieznane zakamarki. 

Kadr z filmu "Przed wschodem słońca" - nocny spacer przez ulice Schreyvogelgasse i Teinfaltstraße

Kadr z filmu "Przed wschodem słońca" - spacer przez most Zollamtssteg 
Kadr z filmu "Przed wschodem słońca" - restauracja na rzece przy ulicy  Franz-Josefs-Kai

Kadr z filmu - widok na Operę Wiedeńską
Opera w Wiedniu jest wyjątkowo atrakcyjnym budynkiem - jako zabytek, atrakcja kulturalna i sceneria filmowa, która była wykorzystywana w kinematografii wielokrotnie - a najgłośniej przez twórców "Mission Impossible - Rogue Nation" w 2015 roku. Tutaj też odbyła się światowa premiera piątej części tego kultowego filmu.

Tom Cruise w trakcie scen do filmu"Mission Impossible - Rogue Nation" na dachu Opery w Wiedniu

Tom Cruise w trakcie scen do filmu"Mission Impossible - Rogue Nation" na dachu Opery w Wiedniu
Tom Cruise na czerwonym dywanie przed premierą filmu "Mission Impossible - Rogue Nation" w Wiedniu
W popularnych serwisach filmowych takich jak IMDb czy Filmweb możemy znaleźć informacje, w jakich miejscach dany film był kręcony. W obu tych portalach znajdziemy opis, iż we Wiedniu były kręcone m.in. "Batman i Robin" w 1997 r. czy "Liga Niezwykłych Dżentelmenów" w 2003 r. Na próżno jednak szukać jakichkolwiek zdjęć w sieci czy innych odnośników na ten temat. W samych filmach trudno również dopatrzyć się charakterystycznych ulic czy kamienic wiedeńskich. Najprawdopodobniej były tam kręcone krótkie sceny do obu filmów, w miejscach nie charakteryzujących się niczym specjalnym - i należy autorom serwisów filmowych zawierzyć na słowo. 

Inaczej się ma sprawa z filmem "Trzej Muszkieterowie" - wersji z 1993 roku z Charlie Sheenem, Kieferem Sutherlandem, Chrisem O'Donnellem i Oliverem Plattem w rolach głównych. Film prawie w całości był nakręcony w Austrii a z charakterystycznych budynków Wiednia zobaczymy tam m.in. pałac Hofburg - miejsce rezydowania kolejnych cesarzy wiedeńskich, w którym do dzisiaj odbywa się coroczny sylwestrowy bal cesarski. W "Trzej Muszkieterach" pałac zobaczymy w kilku scenach - m.in. w trakcie przyjęcia urodzinowego czy końcowej scenie walki. 
Scena z filmu"Trzej Muszkieterowie" - finałowa scena walki na pałacu Hofburg w Wiedńiu
Widok na Wiedeń z wieży widokowej Donauturm


Do Wiednia na pewno trzeba wrócić - obejrzeć kolejne zabytki, pójść na przestawienie w Operze czy wypatrywać na ulicach celebrytów i kolejnych ekip filmowych które wybrały stolicę Austrii na miejsce akcji nowych filmów.

Popularne posty