Za siedmioma górami w krainie Drakuli

Zamek Bran
Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, w dalekiej Rumuni, znajduje się - wcale nie bajkowa ale historyczna kraina o tajemniczo brzmiącej nazwie - Transylwania, zwana również Siedmiogrodem. Dla przeciętnego człowieka Transylwania kojarzy się jednoznacznie - z królestwem hrabiego Drakuli, najsłynniejszego ze wszystkich wampirów świata. I owszem - znajdziemy w Transylwanii ślady głównego bohatera  powieści Brama Stokera, jednak duża część z nich została wymyślona aby podnieść atrakcyjność turystyczną regionu.

Najsłynniejszym miejscem kojarzonym z Drakulą jest zamek w Bran - górskiej miejscowości podobnej do polskiej Białki Tatrzańskiej. I o ile walory turystyczne i wioski, i zamku są bezsprzeczne - to już sama historia iż mieszkał tam Drakula jest prawie całkowitą fikcją. Prawdą jest tylko tyle, że Wlad Palownik - historyczny książę słynący z nieludzkiego okrucieństwa i będący inspiracją dla autora Drakuli - był w tym miejscu - ale tylko kilka dni. Prawdziwy zamek Wlada znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od Bran i jest dużo mniej komercyjny i turystyczny.

Hotel Transylvania - bajkowy zamek inspirowany zamkiem Bran
W zamku Bran nakręcono raptem kilka filmów i żaden z nich nie był hitem. Kilka z nich - w tym produkcji rumuńskiej i niemieckiej opowiadały o wampirach. Próbowano nakręcić również kilka dokumentów o Drakuli, ale i te nie znalazły większego uznania publiczności. Największą rolę zamek Bran odegrał w animowanym filmie "Hotel Transylwania" - był pierwowzorem, na bazie którego autorzy filmu stworzyli filmowy zamek, w którym umieścili upiorny hotel.

Scenerii filmowych w Transylwanii należałoby szukać bardziej w sąsiadujących miejscowościach niż w samym Bran. W pobliskim zamku Rasnov były realizowane w 2003 roku sceny do filmu "Wzgórze Nadziei" z Nicole Kidman, Jude Law i Renee Zellweger w rolach głównych. Film opowiadał historię o wojnie secesyjnej i zamek Rasnov doskonale wtopił się w klimat tamtych lat. Miejscowe media rozpisywały się wówczas, iż jest to początek wielkiej kariery Transylwanii w branży filmowej. Te przewidywania nie do końca się jednak sprawdziły. Dopiero w 2011 roku nakręcono w regionie kolejny kasowy film.

Scena z filmu Ghost Rider 2 - zamek w Hunedoarze
 W zamku w Hunedoarze zrealizowano sceny do filmu "Ghost Rider 2" z Nicolasem Cage. Również w tym roku rozpoczęto realizację serialu  "Wojna Klanów" z Kevinem Costnerem i Billem Baxtonem. Kolejny raz zamek Rasnov wszedł w rolę secesyjnych krajobrazów, a sceny realizowano nie tylko w okolicy Rasnova ale również w pięknej i największej w regionie miejscowości - Braszów.

Pomimo bardzo dostępnych cen i pięknych krajobrazów transylwańskich, Hollywood i światowe kino nie pokochało Rumunii. My po weekendowym pobycie nie jesteśmy zaskoczeni. O ile krajobrazy, miejscowości, widoki i niezliczone zamki oraz zabytki są naprawdę warte odwiedzin,  to już same podejście mieszkańców Rumunii stanowi wiele do życzenia. Oględnie mówiąc - trochę czuliśmy się jak w Polsce w latach 90-tych.
Rumunio - jeszcze dużo nauki przed Tobą, ale perspektywy są! :)

Na planie serialu "Wojny Klanów" - w tle Karpaty transylwańskie

Scena z filmu "Wzgórze nadziei" - na zamku Rasnov
Galeria zdjęć z naszego pobytu w Transylwanii:

Uliczki Bran - u nas niecodzienny widok miejscowych prowadzących krowę - w Rumunii często spotykane

Widok z zamku Bran

Dziedziniec zamku Bran

Zamek Bran i ogrody zamkowe

W stronę krainy wampirów ;)

Można spotkać i takie ciekawostki krajoznawcze :)
W wielu większych miejscowościach umieszczony jest duży napis na wzgórzu, z nazwą miejscowości. Już jeden element z Hollywood mają :)

Mury obronne i bramy wokół miasta Braszów (Brasov)

Jedna z wież nad Braszowem

Widok na Braszów z wieży - na pierwszym planie katedra.

Uliczki Braszowa

Zamek Rasnov na tle Karpat



Popularne posty