W objęciach Ronaldo, Churchilla i Piłsudskiego w krainie wiecznej wiosny - czyli wakacje na Maderze

Są takie miejsca na świecie, w których czujemy się jak w filmie. Niezależnie od tego, czy pojawiały się tam w przeszłości ekipy filmowe czy nie - są one magiczne same w sobie lub do złudzenia przypominają nam scenerie z wielkiego ekranu. Są też takie miejsca, które przez świat filmu nie zostały jeszcze docenione i czekają na swoje chwile sławy i chwały. Niewątpliwie jednym z takich miejsc jest Madera - portugalska wyspa leżąca na Oceanie Atlantyckim, nazywana krainą wiecznej wiosny. 

Ronaldo przed swoim pomnikiem
w Funchal - stolicy wyspy
Nie można powiedzieć, że wyspa nie jest popularna - z roku na rok przyjeżdża na nią coraz więcej turystów i jej sława rośnie wraz ze sławą Christiano Ronaldo zwanego CR7 - piłkarza celebryty, który na Maderze się urodził i jest najsłynniejszym Maderczykiem na świecie. Był też bohaterem wielu filmów biograficznych o nim samym, nakręconych częściowo oczywiście na Maderze, w sceneriach w których Ronaldo się wychował i stawiał pierwsze kroki w piłce nożnej. Wyspa nie zasłynęła jednak do tej pory żadnym wielkim "hitem" kina światowego. Nie przyciąga też wielkich gwiazd, które szukają różnych zakątków na swoje letnie rezydencje. Ciągle pozostaje jakby w cieniu Wysp Kanaryjskich, zachowując przy tym swój urok i folklorystyczny charakter.


Gregory Peck na statku
na planie filmu "Moby Dick"
Jednym z nielicznych filmów kina ogólnoświatowego nakręconych na Maderze - a bardziej w jej okolicach - czyli na wodach Oceanu Atlantyckiego okalającego wyspę - był film "Moby Dick" z 1956 roku, z Gregory Peckiem w roli głównej. Film opowiadał o łowcy wielorybów, które razem z delfinami i wielkimi żółwiami morskimi naprawdę zamieszkują ocean wokół wyspy i można je spotkać podczas wycieczek statkami, pontonami i katamaranami. Wprawdzie główny bohater filmu - czyli wieloryb - to była makieta a większość scen nakręcono w studiu filmowym - to jednak ekipa filmowa na Maderze się pojawiła. W filmie nie zobaczymy jednak niestety okazałości i atrakcji wyspy - a jedynie sceny kręcone na wodzie.

Maderę polubili kilka lat temu polscy producenci. W serialu "Teraz albo nigdy" nakręconym w 2008 roku zobaczymy całą plejadę polskich aktorów w wielu charakterystycznych dla Madery przepięknych miejscach. W branży turystycznej mówi się, że to właśnie od tego serialu wyspa zaczęła notować znaczną popularność wśród polskich turystów. 
Agata Buzek na Maderze

Marta Żmuda-Trzebiatowska i Bartosz Kasprzykowski na jednej z atrakcji stolicy wyspy
- saniach pędzących po stromych ulicach Funchal
Kadr z serialu "Teraz albo nigdy" - na klifach Madery

Drugim polskim filmem osadzonym w sceneriach portugalskiej wyspy jest romantyczna komedia "Miłość na wybiegu" z 2009 roku. Krajobrazy Madery są podobno (wg krytyków filmowych ;) )  najmocniejszym elementem tego filmu - nie licząc oczywiście głównych aktorów - Karoliny Gorczycy i Marcina Dorocińskiego.

Kadr z filmu "Miłość na wybiegu" - Karolina Gorczyca i Marcin Dorociński na klifach Madery

Opowiadając o Maderze nie sposób ominąć dwóch wielkich osobistości - które pomimo iż nie były związane z filmem - to wiele razy się w filmach pojawiały - Józef Piłsudski i Winston Churchill. Piłsudski spędził na wyspie trzy miesiące aby odzyskać siły po atakach epilepsji i ogólnym przemęczeniu organizmu. Podczas pobytu podobno wdał się w romans z młodszą o 30 lat lekarką Eugenią Lewicką, która zmarła niedługo po powrocie do Polski i krótkim spotkaniu z żoną Piłsudskiego. Przyczyna śmierci jest do dzisiaj owiana tajemnicą. 

Józef Piłsudski na statku na wycieczce wokół Madery - obok po prawej jego lekarka i kochanka Eugenia Lewicka

Drugi z polityków - brytyjski premier Winston Churchill - spędził na Maderze krótki urlop - oddając się swojej pasji - malowaniu obrazów - w miejscowości Camara de Lobos. W tym urokliwym rybackim miasteczku znajdziemy taras, na którym przesiadywał Churchill przenosząc na papier otaczający go krajobraz. 

Winston Churchill na tarasie maluje krajobraz Camara de Lobos
Obraz Winstona Churchilla przedstawiający rybacką wioskę maderską - Camara de Lobos

Madera - pomimo iż nie posiada wielkich historii filmowych w tle - to jednak jako turystyczny cel podróży jest warta uwagi. Zwłaszcza dla osób, które lubią spędzać aktywnie czas - bo zapewnia wiele kilometrów tras - od górzystych i wymagających, wśród skał i klifów, przez lżejsze, spacerowe w lasach i gąszczach, pomiędzy kwiatami kwitnącymi tutaj cały rok aż po popularne lewady. 

Galeria zdjęć z naszego pobytu na Maderze:
(Wprawdzie zdjęcia w większości odbiegają od tematyki filmowej, ale wyspa jest tak piękna, że nie sposób jest ograniczyć ilość miejsc które chciałoby się pokazać. Wybaczcie.)

CR7 czyli Ronaldo Christiano: 
Pomnik Christiano który stoi przed jego muzeum i hotelem w Funchal. W ogóle nie podobny do samego CR7. Na pomniku  widać jaśniejszy odcień na kroczu - wiele kobiet chce mieć fotkę jak trzymają Ronaldo za krocze :) Podobno na szczęście. 

Muzeum CR7 jest ciekawe - pokazuje prawdziwą historię chłopca, który został mistrzem. Złote piłki, złote buty, medale, puchary, opaski kapitańskie. Można tu poczuć się jak u Ronaldo w domu

Hotel, restauracja i muzeum CR7 w Funchal

Lewady: 
Dolina w paśmie górskim, w dole jedna z najpiękniejszych tras trekkingowych na Maderze - lewady 25 Fountains i Risco

100-metrowy wodospad Risco jest zwieńczeniem pierwszej trasy wśród maderskich lewad. Wokół rosną drzewa z liśćmi laurowymi - tymi, które my wrzucamy do bigosu :)
Maderskie lewady to kanały nawadniające, które zaczęły być tworzone przez Maderczyków już w XVIII wieku - wokół których zaczęła rozwijać się przyroda. Dzięki temu możemy poczuć się na Madrze niczym na planie filmu Jurrasic Park czy jak w dżunglach Tajlandii.
Wodospad 25 Fouintains jest metą drugiej trasy lewad - połączony z lewadami Risco


25 Fountians to kolejne malownicze miejsce - idealne na plan filmowy niczym błękitna laguna
Camara de Lobos:

Taras, na którym Churchill malował swoje obrazy w rybackiej wiosce Camara de Lobos

Tablica upamiętniająca pobyt Churchilla na Maderze

Rybacka wioska Camara de Lobos - ukochana przez Churchilla - od strony morza

Inne urocze miejsca na Maderze:

Sanie pędzące ulicami stolicy Funchal to lokalna tradycyjna rozrywka, którą zobaczymy w polskim serialu "Teraz albo nigdy" 
Na Maderze trudno o plażę. Raczej znajdziemy hotele, które oferują leżakowanie na klifach nad oceanem. 



Popularnym środkiem transportu na wyspie są kolejki gondolowe - które zwożą turystów z wzniesień na plaże pod klifami. W tle widać jedną z tysiąca dróg - serpentyn na Maderze

Popiersie Józefa Piłsudskiego w stolicy wyspy - na pamiątkę jego 3-miesięcznego pobytu na Maderze

Jedyna piaszczysta plaża na wyspie - w miejscowości Machico. Piasek został przywieziony tutaj z Sahary. Sama miejscowość jest szczególnym miejscem na wyspie - była pierwszą wioską, do której przypłynęli portugalscy odkrywcy w 1410 roku. 

Lotnisko na Madrze jest jednym z najtrudniejszych na świecie. Było zbyt krótkie, to dobudowali pas startowy na ogromnych słupach . Na Madrze mogą lądować tylko piloci ze specjalnymi certyfikatami a i tak często samoloty są kierowane na Wyspy Kanaryjskie - z uwagi na bardzo duże wiatry i trudne warunki do lądowania

Madera to wyspa jaszczurek. Jest ich tam chyba więcej niż mrówek. Są wszędzie i chętnie dają się karmić. 

Centralna część wyspy jest zajęta przez pasma górskie, otoczone zielenią , lasami i tarasami na których są uprawiane banany
Radar NATO na trzecim co do wielkości szczycie Pico do Areiro - o wysokości 1810 m n.p.m.



Szczyty gór w chmurach - widok z Pico do Areiro


Zjazd serpentynami z gór w chmurach

Porto Moniz - miejscowość na północno-zachodnim wybrzeżu Madery - ze słynnymi basenami stworzonymi przez lawę. Najbardziej turystyczna część Madery.

Podczas rejsu statkiem dookoła wyspy mamy okazję obejrzeć delfiny. Nie udało nam się spotkać niestety wielorybów, które również zamieszkują tutejsze wody.


Ponta de Sao Laurenco / Przylądek Św. Wawrzyńca:

Widok na cypel - przylądek Św. Wawrzyńca z punktu widokowego

Pólnocno-wschodnia część wybrzeża Madery jest zupełnie inna - księżycowa, spalona, bez zieleni

Widoki niczym z Planety Małp




Sam cypel - przylądek jest niedostępny dla turystów. Ostatnie miejsce z którego można zobaczyć przylądek to wzniesienie na który idzie się w pełnym słońcu po dużych różnicach wzniesień ok. 1,5 godziny. Ale dla tych widoków warto.

Ta część wyspy jest w okresie letnim zupełnie spalona i pozbawiona roślinności 



Smaki Madery:

Grillowane banany i ponczo - lokalny napój alkoholowy na bazie rumu 
Espada - czarna ryba z Madery - poławiana tylko tutaj i jeszcze w jednej miejscowości w Japonii. Żyje na głębokości 800-1000 metrów i łowi ją się tylko w nocy. Ma trujące zęby, ale samo mięso jest białe i bardzo delikatne



Lokalne owoce - opuncje, dragon fruits i wiele odmian marakui 

Espada w wydaniu restauracyjnym - z pieczonymi bananami

Popularne posty