Włoska ośmiornica - Ojciec Chrzestny i utalentowany Pan Ripley na kawie w Palermo

Teatr Massimo
  Weekend w Palermo wystarczył, aby przekonać się, że jest ono właśnie takie jak sobie wyobrażaliśmy - stare, pełne zabytków, odrapanych uliczek, z kapliczką lub kościołem na każdym zakręcie. Nie zabrakło brudnych zakamarków, w które strach było się wybierać, ale też krzykliwych i ruchliwych ulic, pełnych kawiarni, barów i lokalnych straganów. Celem naszej podróży do Palermo były nie tylko Podróże Filmowe, ale tym razem też druga z rodzinnych pasji - bieganie. Co roku w listopadzie odbywa się tam bowiem Maratona di Palermo, podczas którego miasto wypełnia się biegaczami z całego świata. Doskonały pretekst na krótki city-break i ucieczkę od listopadowej szarówki w Polsce - gdyż w Palermo w połowie listopada można załapać się na temperaturę pozwalającą na kąpiel w morzu. 

Pomimo że nasza wycieczka do Palermo trwała tylko weekend - to udało nam się zrealizować must see i zwiedzić najważniejsze i najciekawsze zakątki stolicy Sycylii. A ta oczywiście kojarzy się wszystkim (podobno niesłusznie) z mafią i najpopularniejszym wśród filmowych mafiozów - czyli rodziną Corleone i serią Ojca Chrzestnego. W samym Palermo była filmowana tylko jedna scena filmu Coppoli, który większość scen realizował w południowej i wschodniej Sycylii.  Palermo widzimy w trzeciej części Ojca Chrzestnego - w końcowej scenie na schodach Teatru Massimo, na których ginie córka Michaela Corleone. Teatr Massimo to teatr operowy - pod względem objętości największy tego typu we Włoszech i trzeci w Europie. Wieczorem okolice teatru stają się jedną wielką imprezownią. Wokół budynku, na jego schodach, na placu - tłumnie gromadzi się młodzież, która bawi się, śmieje i popija napoje wyskokowe. 

W Palermo było realizowanych jeszcze kilka innych produkcji z sycylijską mafią w roli głównej. Były to jednak produkcje włoskie, nieznane szerzej polskim widzom. Jeden z nielicznych włoskich seriali, który zdobył popularność w Polsce był serial "Ośmiornica" -  - z Michele Placido  w roli głównej. Grany przez Placido włoski komisarz Corrado Catani walczył z sycylijską mafią głownie na ulicach Trapanii i w okolicach Palermo. W samej stolicy Sycylii zrealizowano tylko kilka scen.

Inną włoską produkcją, która była częściowo sfilmowana w Palermo i odniosła sukces międzynarodowy to "Cinema Paradiso" z 1988 roku, z muzyką genialnego Ennio Morricone w tle.

Ale zdecydowanie najpopularniejszym filmem ostatnich lat, którego sceny zrealizowano na ulicach Palermo jest "Utalentowany Pan Ripley" (1999) reżyserii Sydenaya Pollacka - ze znakomitą obsadą hollywoodkich gwiazd takich jak Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Jude Law czy Cate Blanchett. Film kręcono w dziewięciu regionach Włoch - sceny zaczęły się w Rzymie a skończyły w Palermo. W filmie zobaczymy centrum Palermo kilka charakterystycznych miejsc stolicy Sycylii - m.in. Piazza Bellini z kościołem Santa Maria dell'Ammiraglio - zwanym po włosku Chiesa della Martorana.


Końcowa scena z "Ojca Chrzestnego 3" - na schodach Teatru Massimo w Palermo:


Palazzo Adriano podczas filmowania "Cinema Paradiso"
Kadr z filmu "Cinema Paradiso"
Kadr z filmu "Ojciec Chrzestny 3" - na schodach Teatru Massimo w Palermo
Kadr z serialu "Ośmiornica" - komisarz Katani

Galeria zdjęć z naszego pobytu w Palermo:
Street food - owoce morza z grilla w dzielnicy Kalsa - rozrywkowej dzielnicy pełnej studentów w sobotni wieczór
Wybrzeże przy centrum Palermo
Apartamenty hotelowe - w jednej z bram w centrum Palermo 

Kościół Santa Maria dell’Ammiraglio 
Piazza Bellini


Fontanna Pretoria

Fontanna Pretoria
Plac / rondo Quattro Canti

Deser po sycylijsku - ciastko cannoli i kawa

Katedra w Palermo

Katakumby kapucynów

Teatr Massimo

Teatr Massimo

Schody i plac wokół Teatru Massimo to wieczorem miejsce spotkań młodzieży 
Uliczki Palermo - na prawie każdej jakiś kościół albo kaplica

Teatr Massimo za dnia













Popularne posty